
Turno smučanje visoko v gorah
Turno smučanje je aktivnost v naraven okolju, ki je primerna skoraj za vsakogar. Zahteva nekaj osnovnega smučarskega znanja in gorniških veščin. V gorah lahko smuča skoraj vsakdo, kajti turno smučarske ture si izbiramo glede na znanje, izkušnje, sposobnost ter seveda željene cilje. Turno smučanje je aktivnost z veliko socialno noto, saj na ture po pravilu ne odhajamo sami, ampak se družimo, skupaj raziskujemo in preživljamo prijetne trenutke v gorah.
Pri turnem smučanju v gorah Slovenije in širše v Alpah ne šteje, kako strma je neka smučarska linija, kako hitro si prišel na vrh gore, ampak predvsem varno in užitka polno gibanje v gorah. Pomembna je tudi estetika smučarske ture v razgibanem gorskem svetu. Tukaj so doživetje in občutki, ko se povzpneš na pobeljen vrh gore, ko narediš nekaj prijetnih smučarskih zavojev, ko te pogoltne mehek sneg in lahkotno izrisuješ linijo. Danes se turno smučarska sreča išče predvsem v raziskovanju nepoznanega, v druženju…
Priporočila in nasveti za turne smučarje
- Obvezna oprema vsakega turnega smučanja je plazovni trojček sestavljen iz plazovne žolne, sonde in lopate.
- Izbirajte le preverjeno in kvalitetno plazovno opremo, ki vam ustreza glede na vaša pričakovanja in investicijo.
- Pomembno je, da plazovno opremo, ki jo uporabljate poznate odlično, da opremo znate uporabljati in tako imaste možnost, da nekomu rešite življenje ali imajo možnost, da rešijo izpod plazu vas.
- Pomemben del opreme je tudi smučarski nahrbtnik. Ta naj ima možnost prostora za plazovni trojček; dodatke za nošenje smuči in cepina. Nahrbtnik naj bo dovolj velik za potrebno opremo, ki jo je na zimski turi nekaj več.
- Če je vaš namen smučanje po obilici mehkega – novo zapadlega – snega, če razmišljate o turah, ki so usmerjene v freeride smučanje, potem vam svetujemo, da nabavite plazovni nahrbtnik. Kajti nikoli, ampak res nikoli nisi dovolj varen pred morebitnim plazom!
- Moderen turni smučar bi moraluporabljati tudi smučarsko čelado in, ko je potrebno tudi smučarska očala. Tudi smučarske rokavice so zelo pomemben del opreme, ker največkrat prav zaradi mrzlih/zmrzlih prstov na rokah na turi ne uživamo, kot bi lahko.
- Pomebno je, da imamo v nahrbtniku tudi celoten komplet prve pomoči. Slednjo imamo v nahrbtniku na način, da nam ne more premočiti (komplet zavijemo v dodatno folijo).
- Turni smučar potrebuje na turi tudi zemljevid območja v razmerju 1:25.000. Prav tako pa je priporočena tudi uporaba ene od mobilnih aplikacij, ki vključuje zemljevid področja in koordinato trenutnega nahajanja. Prava in varna je uporaba na način: zemljevid/karta + mobilna aplikacija.
- Vsak turni smučar si naj izbere ustrezne turne smuči glede na smučarsko znanje in izbrane smučarske cilje. Danes je pri izbiri smuči pomembna teža smuči, širina smuči (pod nogo, rep in konica smuči), ki pogojuje obliko smuči in dolžino smuči (glede na telesno višino in smučarsko znanje).
- Vedeti morate, da so turno smučarski pancarji-čevlji lažji od alpskih, da imajo možnost pregibanja, ko “pešačimo” navzgor ali počez. Smučarski čevelj mora biti predvsem udoben in naj nogo pri smučanju oprime dovolj dobro, predvsem pa nas ne sme tiščati (žuljenje). Boljši turni smučarji potrebujejo bolj trdi čevelj, bližje tistemu za alpsko smučanje.
- Vsak turni smučar kaj kmalu za resno in varno gibanje v gorah potrebuje tudi cepin in dereze. To mu omogoča predvsem varno prečenje pobočij; tudi gibanje v bolj pokončnem svetu gora; tudi gibanje na trdi podlagi (prečenje krajših in poledenelih snežišč).
- Za turnega smučarja so pomembne tudi smučarske palice, ki naj bodo predvsem zmogljive (niso krhke), teleskopske (se dajo krajšat/podaljševat) ter da imajo ustrezno zanko za zapestje in nastavek za boljši oprijem palice (lažja hoja navzgor!). Freeride smučarji lahko izbirajo palice, ki niso teleskopske, so pa izredno močne (kevlar).
- Za vse smučarje, ki jih zanimajo smučanje po bolj strmih in odprtih pobočjih, kjer je potrebno uporabit tako cepin in dereze je pomembno, da uporabljajo tudi lahek plezalni pas (smučarsko – ledeniški). Slednji je obvezna oprema tudi pri prečenju ledenikov v visokogorku (skupaj z ledeniško vrvjo – ledeniška naveza).
- Za dodatne nasvete nam pišite na info@outbase.eu in vam bomo z veseljem pomagali.




